Kā veikt auto lukturu pulēšanu?

Auto lukturi ir viena no svarīgākajām automašīnas detaļām, kuru pamatmērķis ir skaidra ceļa redzamība un brauciena drošība. Ja Jūsu automašīnas lukturi slikti spīd, tie ir nodzeltējuši vai oksidējušies, ir jāveic auto lukturu pulēšana.

Kādēļ lukturi paliek dzelteni, matēti un ar nolupušu laku?

Pirmkārt: lukturi bojājas apkārtējas vides iedarbības dēļ. Mitrums, sāls, UV stari, smiltis, reaģenti bojā lukturu oriģinālo aizsarg kārtu – laku. Lukturiem uzklāta laka nav mūžīga un atkarībā no lukturu ražotāja pastāv iespēja, ka arī uzklātas lakas slānis būs ar savādāku kvalitāti un izturību.

Otrkārt: lukturus var saskrāpēt gluži tāpat kā auto virsbūvi. Lukturiem rodas mehāniski defekti, tīrot tos ar lupatiņām un salvetēm, mazgājot auto automātiskajās automazgātuvēs ar rotējošām birstēm, tīrot nost sniegu ar nekvalitatīvām sniega tīrīšanas slotiņām, vai arī mēģinot nokasīt ledu no lukturiem, ko nedrīkst darīt. Bieži vien defekti rodas arī no koku zariem, akmentiņiem vai fiziska kontakta ar citu automašīnu vai priekšmetu.

Treškārt: cilvēki pašrocīgi mēģina uzlabot auto lukturu izskatu, lietojot zobu pastu vai zemas kvalitātes pulēšanas pastas, ņem rokā raupjas lupatas, vai pulējamo mašīnīti un vēlas izmēģināt paši, kas nereti noved pie luktura sabojāšanas. Ir jāatceras, ka lukturi tiek veidoti no plastikāta vai polikarbonāta un tie pēc savas būtības ir mīksti un trausli, salīdzinot ar citiem daudz cietākiem priekšmetiem un materiāliem.

Ceturtkārt: lai kvalitatīvi nopulētu lukturus, ir nepieciešama rūpīga to sagatavošana. Ja Jūs mēģināsiet uzpulēt lukturus, kas nebūs nomazgāti, vai to darīsiet vasarā dārzā, pastāv iespēja, ka Jūs saskrāpēsiet lukturu vēl vairāk, jo ir jāizslēdz ārējo faktoru iedarbība, kā piemēram, vēja sanestās smiltis. Smiltis ir ļoti cietas un ja tās nonāks uz lukturiem pulēšanas laikā, tiks ierautas dziļas švīkas, ko vairs nebūs iespējams izpulēt ārā.

Pieckārt: Auto ražotāji un detaļu ražotāji ražo zemas kvalitātes detaļas, tādēļ pat salīdzinoši jauniem auto, kas ir piecgadīgi lukturi var būt jau nodzeltējuši un matēti, kas nozīmē to, ka pārvietošanas diennakts tumšajā laikā būs nepatīkama, nedroša un bīstama Jūsu un citu cilvēku dzīvībai. Auto lukturi var plaisāta, uz stikla rasties pleķi, izdegt reflektors, lukturis var būt nehermētisks, iekšā veidoties kondensāts, kā arī lobīties nost laka.

Ko var darīt, lai uzlabotu lukturu izskatu un lai tie atkal spīdētu un izgaismotu ceļu?

Ir jāveic kvalitatīva auto lukturu pulēšana vai slīpēšana.

Kas ir lukturu slīpēšana un ar ko tā atšķiras no pulēšanas?

Lukturu slīpēšanu pielieto lukturiem, kuriem ir nonākusi nost rūpnīcas uzklātā laka pilnībā vai daļēji. Lukturu slīpēšanu veic ar dažāda raupjuma slapjajiem smilšpapīriem.Pirms sākt lukturu atjaunošanu, slīpēšanu un pulēšanu, tie ir jāaplīmē ar karstumizturīgo līmlentu jeb tautā sauktu par skoču. Skočam jābūt karstuma un mitruma izturīgam, kas neatstāj līmes pēdas un kuru ir iespējams viegli noņemt. Lukturu aplīmēšana ar skoču nepieciešams veikt, lai neradītu apkārtējām detaļām defektus. Slīpēšanas laikā lukturis obligāti jāmitrina ar ūdeni un nav jāveic darbības ar lielu spiešanu. Pēc katra nākamā smilšpapīra lietošanas, kura grauds ir daudz maigāks, ir jāmaina slīpēšanas virziens. Tas nozīmē, ja Jūs sākāt slīpēt lukturi horizontālām kustībām, tad paņemot nākamo smilšpapīru ir jāveic vertikālās kustības. Tas ir domāts speciāli, lai minimizētu dziļu švīku rašanos. Pēc lukturu slīpēšanas ir jāveic lukturu pulēšana izmantojot pulēšanas mašīnīti un pulēšanas pastas. Pulēšanas pastām arī ir jābūt dažāda raupjuma un ir jāpulē savietojumā ar dažādām pulēšanas ripām. Pēc pulēšanas lēnām un pakāpeniski var redzēt, kā lukturis paliek aizvien dzidrāks. Tad, kad lukturi ir nopulēti, tos ir nepieciešams aizsargāt pret apkārtējās vides iedarbību, jeb pret to pašu, kas šos lukturus sabojāja iepriekš.

Ar ko aizsargāt nopulētos lukturus? Iespējamie varianti ir sekojoši.

1) Uzklāt vasku, taču vaska uzklāšana ir īstermiņa risinājums, tas pēc savas būtības ir plāns, mīksts, nomazgāsies pēc pāris mazgāšanas reizēm.

2) Ir speciāli pārklājumi, kas paredzēti lukturiem pēc pulēšanas taču mēs nemākam komentēt, cik ilgi tie tiešām būs spējīgi pasargāt lukturus no izbalēšanas. Mēs iesakām klientiem pārbaudītas vērtības.

3) Uzklāt keramisko pārklājumu. Keramiskam pārklājumam ir jābūt no laba un atpazīstama ražotāja. Nav ieteicams uzklāt keramisko pārklājumu no Ebay par pāris dolāriem vai euro. Termini “labi” un “lēti” nav savietojami arī lukturu pulēšanā un apstrādē. Keramiskais pārklājums ir daudz cietāks par vasku, tam ir hidrofoba efekts un tas atgrūž ūdeni un netīrumus. Pēc kristalizācijas un sacietēšanas tas ietver lukturi drošā pārvalkā, kas pasargās pret saules UV stariem, ūdeni, reaģentiem, sāli, taču nepasargās pret dziļiem mehāniskiem bojājumiem, akmeņiem un fiziska kontakta ar cietiem priekšmetiem.

4) Uzlīmēt aizsargplēvi. Aizsargplēve lukturiem būs arī kā drošības plēve, kas spēs aizsargāt lukturi arī no sīkiem akmentiņiem, vidējām un virspusējām švīkām. Aizsargplēves biezums ir 100 mikroni, tā ir ražota ASV un ražotājs dod 5 gadu garantiju plēvei. Ir tomēr jāatceras, ka arī pēc aizsargplēves uzlīmēšanas nekādā gadījumā nedrīkst braukt mazgāt automašīnu uz automātiskajām automazgātuvēm. Aizsargplēves uzlīmēšana ir daudz dārgāka par visiem iepriekš uzskaitītiem aizsardzības līdzekļiem.

5) Kā pēdējā alternatīva ir lukturu pilna demontāža, slīpēšana, pulēšana un pārklāšana ar lukturiem paredzētu laku. Ja meistari, kas to darīs būs ar labu aprīkojumu, lietos augstas kvalitātes materiālus un zinās, ko dara, tad šādi lukturi izskatīsies tik pat labi kā no rūpnīcas. Taču atkal, lukturu pārklāšana ar pilnībā jaunu laku nepasargās tos, no mehāniskiem defektiem, tādēļ ideālā gadījumā tos vēl būtu jāaplīmē ar aizsargplēvi.

Parūpējoties par savu auto lukturu stāvokli Jūs rūpējaties par savu un apkārtējo cilvēku drošību.
Automašīnai, kurai ir nopulēti lukturi ir labāk redzama satiksmē, to ir vieglāk ieraudzīt gan citiem autovadītājiem, gan gājējiem. Braucot pie stūres būtiski uzlabojas redzamība, ceļš ir gaišāks un gaismas stars labāk izstaro gaismu. Uzlabojas arī auto vizuālais izskats un tam ir augstāka vērtība. Ir virkne plusu, kas tiek iegūti veicot lukturu pulēšanu.

Lai Jums vienmēr drošs ceļš un spoži spīd lukturi!

lukturu pulēšana
lukturu pulēšana
Lukturu aplīmēšana ar aizsargplēvi
Lukturu aplīmēšana ar aizsargplēvi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *